SPACER Z PSEM. O CZYM WARTO WIEDZIEĆ ?

Spacer z psem. O czym warto wiedzieć ?

Nic tak nie wzmacnia więzi z psem jak wspólne spacery w miejsca, które lubimy i szanujemy a czas spędzony razem jest wyjątkowy aby być szczęśliwym tu i teraz...

Jak sprawić aby spacer, był wielką radością dla naszego psa?

Po pierwsze... miejsce

Spacer to bardzo ważny element każdego psa w jego codziennym życiu.
Psy uwielbiają nowe zapachy, węszenie, tropienie czy spotykanie nowych nowych psich przyjaciół do zabawy.
Ważne jest aby znaleźć takie  miejsca i dłuższy czas aby pies mógł się wybiegać swobodnie bez smyczy i gdzie jest dużo przestrzeni do biegania, wąchania czy zwiedzania. 
Po drugie...spacer nie musi być nudny

Spacer nie powinien być tylko rutyną, ponieważ rutyna sprawia, że pies zaczyna się nudzić chodząc tą samą drogą i spotykając to samo drzewo czy budynek. 
Ja staram się aby każdy nasz spacer czy to po w lesie czy spacer po osiedlu zawsze się czymś różnił. To najczęściej jest zmiana trasy lub inna forma zabawy podczas trwania spaceru jak również jedne spacery są mocno aktywne a inne bardziej spokojne.


Po trzecie...czas tylko dla pupila

Uwielbiamy razem tę zasadę, ponieważ wspólny spacer jest czasem tylko dla nas. Dla mnie jest to przede wszystkim duży relaks, że spędzam go z Chicą i tak jak dzisiaj wybrałyśmy spokojny spacer w lesie. Każdy spacer to dla mnie również ważna obserwacja zachowań mojej towarzyszki. Co wzbudza w niej największą radość a co lęk. 
Podczas tych dłuższych spacerów staram się nie odbierać telefonu. Staram się skupić na tym czasie tylko dla nas.
Oczywiście telefon zabieram ze sobą jeżeli wybieramy się same i może się zdarzyć jakiś wypadek i  trzeba będzie wezwać pomoc.
Zresztą Chica się nauczyła, że podczas naszych samotnych wędrówek nie lubi jak rozmawiam przez telefon, bo po prostu zaczyna głośno szczekać a jednak nasza komunikacja na spacerach jest najważniejsza.
Poza tym spacer po lesie jest tak piękny, że lepiej skupić się na otaczającej przestrzeni, zabawy z psem jak również jest to świetna obserwacja ptaków czy dziko żyjących zwierząt.

                                                             
                                                               photos & text by : Ewelina Kożuchowska