CZY PIES WIDZI KOLORY I CZY POSTRZEGA ŚWIAT TAK SAMO JAK MY ?


Oczami psa czyli jak pies widzi otaczający świat


Świat w psich oczach jest nie co inny niż w naszych...

# Tęczowe pytania...co z kolorami?

Najczęściej zadawane pytanie z widzeniem psów to: czy psy rozróżniają kolory?
Odpowiedź brzmi TAK. Aczkolwiek nie rozróżniają tak dobrze kolorów jak człowiek, ponieważ ich paleta barw jest ograniczona głównie w odcieniach  pastelowych.
Przede wszystkim psy widzą kolory z dominującym żółtym i niebieskim czyli zielony, żółty i pomarańczowy postrzegają jako żółtą barwę zaś fiolet, niebieski jako niebieski. Trudnym kolorem dla psów jest czerwony i najprawdopodobniej odbierają ten kolor jako szary lub nawet czarny.
Psy nie przywiązują tak dużej uwagi do kolorów, bardziej skupiają się na intensywności nasycenia barw lub ich kontraście.  
Wywodzi się to stąd, że u wilków czy dzikich psów zmysł zarówno węchu jak i słuchu podczas polowań jest ważniejszy, ponieważ te zwierzęta są najbardziej aktywne i o poranku i o świcie. 
Świat widziany oczami naszego pupila jest nieostry i zamazany, ale świetnie widzi w ciemnościach lub w przyćmionym świetle.# Świat zabawek... 

W sklepach z artykułami dla zwierząt panuje kolorowy świat zabawek. Piłeczki i zabawki o intensywnych kolorach przyciągają uwagę właścicieli ale jakie mają znaczenie dla psa?
Okazuje się, że piłka w czerwonym lub pomarańczowym kolorze dla psa będzie niemal tego samego koloru co zielona trawa lub w ciemniejszym odcieniu, ale w trakcie zabawy takie kolory nie ułatwiają znalezienia zabawki.
Na pewno producentom mogę podziękować za intensywne kolory dla psich zabawek i łatwiej jest mi je odnaleźć w domu lub na treningach ale faktycznie sprawdza się ta teoria, że zabawki w kolorze niebieskim lub żółtym są praktyczniejsze dla psa podczas zabawy.
Zauważyłam również, że różny kształt i struktura przyciąga większą uwagę  zabawek od koloru.
Warto zwrócić uwagę, że podłoże ma też duże znaczenie, ponieważ na tle trawy można wybrać zabawkę w barwie białej czy niebieskiej ale z kolei na tle nieba lepiej wybrać w kolorze pomarańczowym lub żółtym.
Podsumowując pamiętajmy o percepcji kolorów naszego psa.# Oko w oko z Twoim psem...

Pies, w przeciwieństwie do innych zwierząt, potrafi utrzymywać z nami kontakt wzrokowy, patrząc nam prosto w oczy, odgadując jakie są nasze chęci i zamierzenia. W jego oczach widać oddanie i miłość – wtedy nie ma dla niego ani dla nas znaczenia, że widziany przez niego świat jest mniej kolorowy niż nasz.


                                     photos & text by : Ewelina Kożuchowska