PIES I DZIKIE ZWIERZĘTA ZIMĄ


 Pies i dzikie zwierzęta zimą
Las jest domem dla dzikich zwierząt a my jesteśmy u nich gośćmi. 

Tylko bez paniki...

Spacerowanie po w lesie z psem, w którym żyją dzikie zwierzęta wcale nie oznacza, że musimy się czuć zagrożeni. Wystarczy zachować spokój i zdrowy rozsądek. 


Nie podchodzić lecz pomału się oddalić lub stanąć bez ruchu aż zwierzę samo ucieknie. Jednak zazwyczaj jest tak, że to dzika zwierzyna unika człowieka, chyba, że jest chora np. na wściekliznę i wtedy nie ucieka. Zwierzęta mają dobrze rozwinięte zmysły, dlatego nasz zapach czy trzask ściółki leśnej pod naszymi nogami jest dla nich wystarczającym dowodem o naszej obecności.
Jeżeli wiemy, co nieco o zwyczajach dzikich zwierząt i wiemy jak należy postąpić, a jakich zachowań unikać, ryzyko że zostaniemy zaatakowani jest niewielkie.

Kilka wskazówek choć przyroda jest piękna ale dzika !

// Nie panikować - wycofać się ale nie uciekać,
// Nie prowokować - obserwować,
// Nie podchodzić zbyt blisko - zwierzęta tego nie lubią,
// Nie śmiecić w lesie - śmieci przyciągają głodne i dzikie zwierzęta.

Pies a leśne zwierzę...

Chodząc z moim psem po lesie, zawsze wiem kiedy w pobliżu jest jakieś dzikie zwierzęta. Ja ich nie wytropię ale moja Chica tak. Nauczyłam się poprzez jej obserwację a pierwszym sygnałem jest to, że mój pies  jak pewnie większość psów podnosi wysoko nos i łapie intensywnie powietrze w nozdrza jakby szukał kierunku. Pies wtedy jest mocno skupiony i pozostaje bez ruchu a dla mnie to znak, że nie jesteśmy same i trzeba uważać.
Oczywiście większość zwierząt które spotykamy to są zwierzęta bardzo płochliwe i tylko przez chwilę możemy je poobserwować tak jak bażanty, sarny czy zające.

Dzikie zwierzęta zimą i nie tylko w lesie...

Myślę, że w zimie trzeba szczególnie uważać na dzikie zwierzęta a mam na myśli te zwierzęta z rodzaju jeleniowatych. Wystarczy cienka pokrywa lekko zmrożonego śniegu a wtedy sarny zapadają się i muszą poruszać się wolniej i  każdy większy pies może je dogonić bez problemu. Jeszcze gorzej jest jeśli spłoszona sarna w trakcie ucieczki przed psem przewróci się i złamie kończynę a wtedy dość często kończy się taka sytuacja tragicznie dla sarny. Dlatego uważam, że należy psa uczyć, że nie może swobodnie biegać za sarnami lub bezpiecznym rozwiązaniem jest trzymanie psa na smyczy jeżeli jego instynkt jest silniejszy.

Dzikie zwierzęta można spotkać w mieście chociażby ostatnio zające. Można je spotkać praktycznie codzienne już późnym popołudniem lub wieczorem jak zrobi się ciemniej biegają po osiedlu lub siedzą pod samochodami. Ostatnio niestety Chica znalazła martwego zająca przy drodze osiedlowej. 


Szanujmy leśne zwierzęta a dla mnie są zawsze inspiracją choć tym razem graficzną :)Plakaty Oh, Deer i Hare oraz kartki.

                                      

                                           text & graphics: Ewelina Kożuchowska