PIES, WIGILIA I DOBRE MANIERY


 Pies, wigilia i dobre maniery

Święta z psem mogą być wspaniałym okresem radości i wspólnej zabawy.

Świąteczny stół oraz goście...

Od dawna wiadomo, że pies jest domowym towarzyszem i uczestniczy z nami w  naszym życiu, warto zabrać go ze sobą w te szczególne świąteczne dni, bo wcale nie musi przysparzać nam problemów.


Same przygotowania jak i wigilia oraz reszta świątecznych dni są pełne zamieszania, ale to od właściciela przede wszystkim zależy jak pies będzie się zachowywał podczas świątecznych spotkać.
Dobrze ułożony pies nie stróżuje przy świątecznym stole, dlatego warto taką naukę rozpocząć z psem kiedy jeszcze jest szczeniakiem. Nauczenie takiego posłuszeństwa psa bardzo pomaga i to nie tylko w święta, ale przy każdych spotkaniach kiedy pies towarzyszy nam podczas celebrowania posiłków czy to w rodzinnym gronie czy wśród znajomych. My jesteśmy spokojniejsi a nie podirytowani a poza tym miło usłyszeć, że pies jest grzeczny i dobrze ułożony. 
Święta nie są dobrym czasem na pouczanie psa przy gościach a co gorsze kazać psu wyjść do innego pomieszczenia i pozostać w samotności a to nie będzie dla niego przyjemna sytuacja.
Ale święta to również goście i warto uprzedzić wszystkich na wstępie aby nie dokarmiali psa jedzeniem ze stołu. Uważam, że tekst " a przecież mu śledzik z cebulką nie zaszkodzi" jest nieszanowaniem zasad jakie opiekun wypracował ze swoim psem a dla psa świąteczne potrawy są po prostu szkodliwe. 

Psia aktywność w święta...

Nie może zabraknąć przed wigilią długiego spaceru z psem, ponieważ pies wybiegany to szczęśliwy i na pewno będzie spokojniejszy podczas świątecznej kolacji. A najlepszym dla psa prezentem będzie wybranie się z nim w plener i podarowanie mu aktywnego czasu czy to na zabawę czy szkolenie. Wigilia nie zwalnia właścicieli psów ze spacerów. Wspólny spacer z pewnością zapewni obustronną dawkę ruchu i dobrą  zabawę.

A co w takiej sytuacji kiedy pies zacznie się nudzić w domu i domagać naszej uwagi, szczekać i biegać ?
Dobrym rozwiązaniem, które się na pewno sprawdzi w takiej sytuacji będzie nowa zabawka, która z pewnością wzbudzi jego zainteresowanie.
Jeśli zadbamy o naszego psa w tym świątecznym okresie to na pewno święta będą spokojne i wyjątkowe.


Przede wszystkim wspólnych i radosnych Świąt życzę wszystkim psom i ich opiekunom :)