W LEŚNEJ PRZESTRZENI I... " SEKRETNE ŻYCIE DRZEW"

 W leśnej przestrzeni i..."sekretne życie drzew"...
Las, deszcz i kalosze...

Choć weekend deszczowy i pochmurny to nie mogło zabraknąć w naszym terminarzu wyjścia do lasu :)
Ta naturalna przestrzeń daje nam zawsze dużo energii i siły ale przede wszystkim swobodne bieganie i szaleństwo po lesie to jest to co pies potrzebuje. 

Doskonale wiem, że pies powinien być w lesie na smyczy z zagrożeń które mogą na niego czekać to jednak omijam tę zasadę w miejscach, które doskonale znamy. Nauczyłam również moją Chicę, że może biegać swobodnie po lesie ale blisko mnie oraz nie mogę stracić jej z oczu. Bardzo mnie pilnuje na spacerach i nie oddala się daleko ale to przede wszystkim była świadoma nauka i ćwiczenia. Chociaż Chica wie, że nie może daleko oddalić się w lesie to dla przypomnienia takie ćwiczenia na komendę wracaj czy stój, kiedy w oddali usłyszy bażanta powtarzamy praktycznie na każdym spacerze.
Niestety nie jestem fanką, że pies musi się wybiegać i sam wróci lecz wolę posłuszeństwo a przede bezpieczeństwo dla mojego psa, bo zaufanie pomiędzy opiekunem a psem jest bardzo istotne :)


Życie drzew ...

Drzewa znamy od dzieciństwa i spotykamy je codziennie, czy to w drodze do pracy czy na spacerze i każdy przecież wie co to drzewo.
Ale czy zastanawiamy się nad ich życiem w mieście, w parku, przy drodze czy w lesie?

Książka Petera Wohllebena " Sekretne życie drzew " wspaniale otwiera sekretny świat tych cudownych roślin. Można się z niej dowiedzieć jak drzewa się ze sobą kontaktują, jak opiekują się swoim potomstwem, że lubią żyć społecznie i jak cierpią w mieście.
Uwielbiam wracać do tej książki, ponieważ ona zmieniła moje myślenie o drzewach a każdy spacer do lasu stał się dla mnie bardziej wyjątkowy a tym bardziej, kiedy mogę czas spędzać z moim ukochanym psem.

Warto spojrzeć na świat z większą wrażliwością a każdy kto szanuje naturę, powinien mieć tę książkę na swojej półce :)