JAK ZADBAĆ O PSA W MROŹNE DNI ?


 Jak zadbać o psa w mroźne dni?

Śnieg, mróz, wiatr to nie dla wszystkich ulubiona pora roku ale u nas takie zimowe szaleństwo wśród białego puchu dopiero się rozkręca.
A jak pomóc psu w tej zimowej aurze aby spacery były dla niego atrakcyjne i komfortowe ?
Oto wskazówki jak zadbać o psa kiedy temperatura spada na zewnątrz.


Aktywność a warunki atmosferyczne...

Większość psów uwielbia śnieg a szczególnie te wyposażone w gęstą sierść, która chroni je przed niskimi temperaturami. Duży wpływ ma również wcześniejsze przygotowanie psa na zmianę pogoda, które warto zacząć w okresie jesiennym.

Jednak należy dostosować formę spacerów i aktywności indywidualnie do każdego psa, ponieważ każdy pupil inaczej znosi niskie temperatury. Ważne jest aby podczas dużych mrozów czy silnego wiatru nasz pupil pomimo wszystko czuł się komfortowo.
Spacerowanie powinno być bardziej energiczne, aby pies mógł poprawić swoje krążenie a tym samym dostosować temperaturę ciała do otoczenia. Pozwólmy psu pobiegać swobodnie po śniegu i zaspach a to sprawi, że pies na pewno nie odczuje szybko chłodu.
Doskonałą zabawą aby się rozgrzać zarówno dla psa jak i opiekuna jest zabawa w śnieżki, która jednocześnie pozwoli wybiegać się psu. Jednak zwróćmy uwagę aby pies nie zajadał się śniegiem, bo choć jedna czy dwie śnieżki mu nie zaszkodzą to w większej ilości może wystąpić np. zapalenia gardła. 


Dobra nawierzchnia...śnieg a nie lód

Zimą warto zadbać również o dobre podłoże do treningów czy zabawy. Absolutnie nie może być pod warstwą śniegu popękany i ostry lód, który narazi psa na niepotrzebne okaleczenia łap. Lepiej udać się w takie bezpieczne miejsce w którym jesteśmy pewni, że pod śniegiem nie znajdą się fragmenty rozbitego szkła, lodu czy innych ostrych przedmiotów.
Idealny dzień to... dzień spędzony w zaspach

Jeżeli ktoś z Was ma typowo zimowego psa, który z niechęcią wraca do domu gdy wieje i sypie za oknem to na pewno wie jak ważne jest odpowiednie ubranie. A szkoda nie korzystać z tak pięknej zimowej aury, która od kilku sezonów niestety u nas nie trwa zbyt długo.

Dlatego warto zimą wybrać się z psem na długi spacer ale należy zadbać nie tylko o psa ale również o siebie. Ciepłe i odporne na silny wiatr ubranie to podstawa. Jeżeli wybieracie się do lasu czy bardziej otwarty teren jak łąki to na  pewno nie będzie tam odśnieżonych dróżek także bez wodoodpornych i wysokich butów lepiej się nie wybierać. 
Warto również zadbać o dłonie i najlepiej wybrać rękawiczki z jednym palcem, które lepiej trzymają ciepło w mroźne dni.

Już kiedyś wspominałam, że jestem wielkim zmarzluchem i choć zawsze lubiłam śnieżną prawdziwą zimę to dopiero przy moim psie pokochałam ją od nowa.

Po prostu nie wyobrażam sobie pozbawiania takich wyjątkowych i wspólnych zimowych chwil tylko dlatego,że jest zimno. A uwierzcie mi piękną zimę najlepiej odkryć poza miastem i nie trzeba długo szukać czystego śnieżnego puchu i spokoju.

                                            text & graphics: Ewelina Kożuchowska