ZIMOWY TROPICIEL


 Zimowy tropiciel

Zima może się stać jedną z ulubionych pór roku dla naszego psa jeżeli zadbamy o dobrą atrakcyjność spacerów. 

Tropienie a zaufanie...


To właśnie zima jest wręcz idealną porą roku aby z łatwością dostrzec ślady pozostawione przez zwierzęta. 
W zimie o wiele łatwiej jest spotkać dzikie zwierzęta, ponieważ las jest bardziej przejrzysty a jeżeli dodatkowo znamy się trochę na ich obserwacji to każde wyjście może być wyjątkowe.

Ale spacer z psem po lesie to przede wszystkim odpowiedzialność za psa, bezpieczeństwo oraz jego posłuszeństwo, które musi być najważniejsze. 
Takie wyjścia w teren, kiedy mamy świadomość, że wkraczamy w przestrzeń dzikich zwierząt to ciągła praca z psem aby zapanować nad jego silnym instynktem. Trzeba poświęcić wiele godzin, miesięcy aby wyćwiczyć posłuszeństwo i choć czasem może instynkt zwyciężyć to zawsze jest następny dzień na naukę a budowanie silnego zaufania między psem a opiekunem jest najważniejsze.


Pierwsze spotkanie - Pies i Lis...

Wielokrotnie spotkałam lisa szczególnie podczas jazdy na rowerze w lato po leśnych terenach. Zupełnie nie zwracał na mnie uwagi a Ja mogłam mu się przyglądać jak polował wśród wysokiej trawy. 
Ale zupełnie jest inaczej z moim psem, który nigdy lisa nie spotkał na swojej drodze. Do wczoraj...
Podczas wczorajszego spaceru po lesie, kiedy już wracałyśmy do domu i Chica jeszcze chwilę szalała po śniegu nagle stanęła i patrzyła się w kierunku drzew. Zobaczyłam, że się coś poruszyło ale byłam pewna, że to sarna. A jednak się tak bardzo pomyliłam, bo to był LIS.
To była chwila ale wydawała się bardzo długa. Chica z ogromnym spokojem patrzyła na lisa, lis patrzył na Chicę a następnie pomału sobie odszedł w swoim kierunku.
Pierwsze spotkanie mojego psa z lisem mnie bardzo zaskoczyło i na pewno zostanie w mojej pamięci na długo. Cisza w lesie i padający śnieg a wśród tej aury zimowej lis i niebywały spokój Chici. Tym bardziej, że pierwszy raz widziała to dzikie zwierze i cieszę się, że w końcu poznała zapach lisa, ponieważ zapach saren, zajęcy czy bażantów zna od dawna. A to z pewnością pomaga podczas jej nauki i obserwacji tych dzikich zwierząt.

Lis to wspaniałe zwierzę jest bardzo ciekawski oraz inteligentny i wspaniale jest go spotkać w momencie w którym się zupełnie tego nie spodziewamy :)                                             text & graphics: Ewelina Kożuchowska