WĄCHAM WIĘC JESTEM CZYLI SZUKANIE ZAPACHÓW I LEŚNA PRZESTRZEŃ
Od dawna wiadomo, że psy doskonale potrafią wnikać w tajemniczy świat zapachów a psi węch jest najważniejszym zmysłem u psa, dlatego warto zadbać o takie spacery, które oparte są na aktywnym obwąchiwaniu w terenie.

Psy doskonale potrafią zbierać zapachy i żaden zapach nie trafia do nich przypadkiem, lecz aktywnie ich poszukują.

Eksploracja...

Niestety nie każdy opiekun psa zdaje sobie sprawę, że spacer jest dla psa a nie dla człowieka. Dla naszego pupila długi spacer jest bardzo potrzebny i jest to ważny element psiej codzienności. Każdy pies potrzebuje ruchu oraz aby mógł zaspokoić swoje naturalne potrzeby do zdrowego funkcjonowania. Aktywność poprzez poznawanie nowego środowiska szczególnie przy pomocy węchu a dodatkowo wspieranego wzrokiem i słuchem jest bardzo ważna dla psa.


Idealny spacer węchowy w lesie...

Jeżeli wybieramy się z psem w nowy nieznany dla psa teren leśny to warto poświęcić mu więcej czasu, ponieważ każde nowe miejsce jest dla niego wyjątkowe pod względem...wąchania. Pies ma najsilniej rozwinięty zmysł jakim jest węch. Aktywne zaspokojenie węszenia u psa powoduje, że pies zaspokaja swoje potrzeby, wycisza się a nawet pogłębia więź ze swoim opiekunem. Warto wtedy wyłączyć telefon, nie spieszyć się lecz spędzić ten czas z psem. To doskonała obserwacja naszego psa ponieważ możemy na takim spacerze zauważyć jakie miejsca i zapachy szczególnie interesują naszego pupila.
Takie obwąchiwanie nieznanych zapachów szczególnie w dzikim terenie jak wąchanie wszelkich drzew, ścieżek czy kamieni sprawia, że nowe zapachy stymulują silnie mózg psa. 

Bezpieczeństwo i rozwaga...

Podczas wędrówek po lesie z psem nie zapominajmy przede wszystkim o silnym instynkcie psa, który podczas węszenia może się silnie uaktywnić szczególnie, kiedy wpadnie na trop dzikiej zwierzyny. Dlatego trzymajmy psa na smyczy jeżeli nie mamy do niego zaufania i nie reaguje na nasze komendy. Szczególnie teraz wiosną kiedy są małe sarny, lisy a pies spuszczony ze smyczy może być ogromnym zagrożeniem dla tych zwierząt.

Czym jest węszenie dla psa? Ciekawi, wciąga, męczy a na końcu uspokaja. Pamiętajmy o tym na spacerach i pozwólmy psu, aby na spokojnie dowiedział się o otaczającym fragmencie jego świata.