6 wskazówek aby Twój pies zawsze był szczęśliwy i zdrowy
Psy to wspaniałe zwierzęta czują, rozumieją i myślą a każdy opiekun chce aby jego pies był radosny i zdrowy. Oto kilka wskazówek jak utrzymać swojego pupila w dobrej kondycji i w zdrowiu.

Powodów może być wiele aby uszczęśliwić psa w danej chwili ale żeby te chwile trwały dłużej warto dbać o potrzeby psa codziennie.

Aktywność...

Od dawna wiadomo, że ruch sprzyja dobrej kondycji również u zwierząt. Oczywiście wszystko zależy od rasy, wieku czy temperamentu każdego psa ale jest tyle możliwości, że każdy doskonale może dopasować odpowiednią aktywność dla swojego psa. Warto zwrócić uwagę na warunki jakie panują na zewnątrz, ponieważ nie możemy pozwolić podczas zabawy na przegrzanie psa podczas upałów lub wychłodzenie, kiedy temperatura mocno spadnie. 

Zabawy umysłowe...

Nie tylko aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla psa ale zapewnienie psu regularnych ćwiczeń umysłowych. Wszelkie zabawy węchowe są wręcz idealną formą takich ćwiczeń, które doskonale pobudzają psią inteligencję. Takie zabawy doskonale można ćwiczyć zarówno w terenie jak i w domu. Na rynku jest wiele gotowych i dostępnych zabawek interaktywnych dla pupili z których również warto skorzystać. Ale zabawy umysłowe to również szkolenie i trening posłuszeństwa.

Weterynarz...

Regularne wizyty, szczepienia, zapobieganie pasożytom mają wpływ na zdrowie naszego pupila. Warto od szczeniaka wybrać taki gabinet weterynaryjny w którym nasz pies przy każdej wizycie powinien w miarę czuć się komfortowo. Ale my sami również powinniśmy mieć zaufanie do weterynarza, bo przecież opieka zdrowotna naszego psa powinna być dla nas bardzo istotna.

Szacunek i bezpieczeństwo...

Psy nigdy nie będą ludźmi ale trzeba ich szanować i kochać jak każdego członka rodziny. Warto im ufał należy ich zrozumieć oraz szanować różnice ale również stawiać granice. Szczęśliwy pies to taki, który przy swoim opiekunie czuje się bezpiecznie i ma do swojego opiekuna zaufanie.

W stadzie lepiej...

Pies jest typem zwierzęcia socjalnego czyli potrzebuje dużej uwagi od swojego opiekuna oraz kontaktów z innymi psami. Dlatego podczas spacerów powinniśmy zapewnić psu podstawowe potrzeby, dzięki którym pies będzie się prawidłowo rozwijał. Zabawa z innym psem jest inna niż z człowiekiem a dla każdego psa bardzo istotna. 

Edukuj siebie...

Decydując się na psa ważne jest abyśmy my sami w miarę możliwości poznali wiedzę dotyczącą chociażby pierwszej pomocy zanim udzieli nam weterynarz. Jakich roślin powinien pies unikać, toksyn czy teraz w okresie letnim kiedy zdarzają się ukąszenia przez owady lub żmije. Ważne jest aby również poznać komunikację psów i ich zachowań kiedy pies jest zestresowany a kiedy chętny do zabawy.

Kochajmy psy i traktujmy jak przyjaciół, bo każdy pies zasługuje na to aby był szczęśliwy i cieszył się doskonałym zdrowiem a my cieszmy się tą wspaniałą przyjaźnią i miłością.