DRZEWA


Drzewa były zawsze związane z ewolucją człowieka i są cenione za piękno oraz chronią nas przed słońcem, oczyszczają powietrze, którym oddychamy. DAWCY ŻYCIA

Drzewa oczyszczają powietrze i są w dużej mierze odpowiedzialne za pojawienie się życia zwierząt na Ziemi. Zdrowe, silne drzewa działają jak pochłaniacze dwutlenku węgla i zmniejszają skutki zmian klimatu. Wystarczy jedno drzewo , które w ciągu roku wytwarza tlen dla 10 osób. Drzewa to najważniejszy element każdego lasu, ponieważ tworzą środowisko do życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

WODA


Drzewa odgrywają kluczową rolę jeżeli chodzi o wodę deszczową, ponieważ w doskonały sposób ją wychwytują a to prowadzi do zmniejszenia ryzyka klęsk żywiołowych, takich jak powodzie. Korzenny system drzew działa jak filtr, usuwając zanieczyszczenia a jednocześnie spowalnia wchłaniane dużej ilości do wody. Korzenie drzew pomagają również utrzymać glebę na miejscu na zboczach.

TEMPERATURA


Odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej wilgotności a tym samym łagodzą wahania temperatury. Jeżeli dochodzi do wylesienia wzrasta temperatura powietrza oraz prędkość wiatru. Drzewa pomagają schłodzić planetę a w miastach mogą nawet obniżyć temperaturę o 8 stopni Celsjusza. Wycinając drzewa pozbawiamy las naturalnego baldachimu, który blokuje promienie słoneczne w ciągu dnia a utrzymuje ciepło w ciągu nocy. Takie zakłócenie prowadzi do ekstremalnych wahań temperatur dla roślin i zwierząt dlatego drzewa są tak ważną ochroną w lesie. 


BIORÓŻNORODNOŚĆ


Różnorodność organizmów ma duże znaczenie aby zachować zdrowie każdego ekosystemu szczególnie lasu. Jedno drzewo może być domem dla setek gatunków owadów, roślin, grzybów czy ssaków. Leśne zwierzęta wymagają różnych typów siedlisk. Bez drzew leśne stworzenia nie miałyby domu. Zniknięcie nawet jednego gatunku rośliny może doprowadzić do wyginięcia 30 gatunków zwierząt. Lasy są otwartym baldachimem pozwalają na wzrost roślinności i stanowią siedlisko dla wielu zwierząt, w tym nietoperzy, wiewiórek i ptaków.

ZDROWIE


Czy wiecie, że osoby chore przebywające w pokojach z widokiem na drzewa wracają szybciej do zdrowia niż osoby chore ale bez dostępu takiego widoku. Drzewa mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Pomagają zmniejszyć stres, pewien niepokój i pozwalają aby na nowo połączyć się z naturą. Nie zapominajmy, że drzewa zapewniają cień nie tylko dla ludzi ale i dla zwierząt i chronią naszą skórę przed rosnącym słońcem. Tereny zielone takie jak parki miejskie mają znaczenie, ponieważ zachęcają ludzi do większej aktywności fizycznej. Taka aktywność jak spacer, bieganie, jazda na rowerze czy relaks w otoczeniu przyrody pomagają łączyć ludzi, aby wspólnie spędzać czas. „Aby naprawdę poczuć leśny baldachim, trzeba użyć różnych zmysłów, a często najbardziej użytecznym jest zmysł wyobraźni”.

- Joan Maloof