UWAŻNOŚĆ W PRZYRODZIE
Czy zastanawialiście się, kiedy przestaliście obserwować ptaki szybujące nad głową ? A kiedy podziwialiście różne odcienie zieleni liści czy igieł? Jeśli nie pamiętacie, to jest ten czas, aby się zatrzymać. 

Zdecydowanie większość z nas żyje szybkim i szalonym życiem. Pracujemy długie godziny w środowisku wypełnionym pośpiechem i maksymalną wydajnością, aby dotrzymać terminów i osiągnąć cele. Możemy zrobić krok do tyłu i zwolnić, bo choć jesteśmy fizycznie obecni to mentalnie trochę dryfujemy. Uważność i natura to doskonałe połączeniu dwóch elementów, dzięki którym praktykowanie uważności przynosi spokój umysłu, zrozumienie emocji, ciała oraz akceptacji kim jesteśmy i co czujemy.


CZYM JEST UWAŻNOŚĆ W PRZYRODZIE ?

Większość z nas lubi spędzać czas w otoczeniu przyrody, ale w naszym codziennym życiu szybko zapominamy o obecności, małych chwilach i rzeczach, które są wszędzie wokół nas przez cały czas.
Uważność to świadome zwracanie uwagi na chwilę obecną. Uważność to przede wszystkim świadomość siebie, otaczających ludzi, przyrody i życia. To również doskonały sposób na wzmocnienie naszego połączenia z naturą, aby ulepszyć nasze doświadczenie z przyrodą. Istnieje wiele pozytywnych elementów, które są związane z uważnością a mianowicie zwiększają zdolność koncentracji oraz zmniejszają poziom stresu.To wspaniała umiejętność dzięki której możemy poprawić nasze myślenie oraz zwiększyć poczucie przejrzystości.
Istnieje wiele sposobów wykorzystania natury do zwiększenia uważności. Na przykład, możemy siedząc medytować w naturalnej przestrzeni. Inna metoda polega na zwiększeniu świadomości poprzez spokojny spacer i obserwację przyrody czy drzew.
Kiedy praktykujemy uważność w przyrodzie dostrzegamy nietrwałość, która  związana jest z naturalnym prawem egzystencji. Wszystko ulega zmianom a natura pozwala nam się oswoić z ciągłymi zmianami i śmiercią, bo wszystko rodzi się i umiera. Czy potrafilibyśmy docenić coś tak mocno, gdyby trwało wiecznie? W przyrodzie jak i w życiu nic nie jest idealnie proste i na próżno szukać perfekcji.


JAK BYĆ UWAŻNYM 

Natura sama w sobie zmusza nas do zatrzymania a ćwiczenia z uważności w naturze pozwalają łatwiej doświadczać pewnych rzeczy. 
Istnieje wiele różnych sposobów, które mogą inspirować do korzystania z praktyk uważności. Ale czy to możliwe, aby skupić się na trwającej chwili we współczesnym życiu? Oczywiście, że tak, a jednocześnie jest to wspaniała recepta na doznanie szczęścia, spokoju, poczucia spełnienia oraz, aby włączyć uważność do swojego codziennego życia. Oto kilka z nich:

- GŁĘBOKIE ODDYCHANIE- 

Czas poświęcony na swój oddech jest bardzo ważny. Zwróć uwagę przede wszystkim, aby oddychanie było głębokie a koncentrując się na oddechu  obserwuj jak zachowuje się ciało podczas wdechu i wydechu. Obudź się !Oddychaj i powróć do natury.

-DOTKNIJ ZIEMI- 


W dzisiejszym świecie głównie używamy dwóch zmysłów a mianowicie zmysłu wzroku i słuchu. Coraz mniej dotykamy otaczający nas świat. Usiądź, stań lub połóż się w lesie, w parku czy ogrodzie. Postaraj się przenieś swoją świadomość na te części ciała, które stykają się z ziemią. Pomyśl jak się teraz czujesz? Czy czujesz, że ziemia Cię wspiera? 

- DŹWIĘKI PRZYRODY-

Znajdź spokojne miejsce a następnie zamknij oczy. Zacznij słuchać ptaków. Wsłuchaj się w te niesamowite dźwięki i z której strony płyną do Ciebie. Ile dźwięków słyszysz, jeden czy więcej? Zwróć uwagę na dźwięki, które tworzy natura i pozwól sobie na, aby na chwilę się zanurzyć w praktyce uważności a następnie odkryć ten muzyczny świat przyrody na nowo.

- ZNAJDŹ SWOJE MIEJSCE-

Zatrzymaj się, poszukaj spokojnego i komfortowego miejsca dla siebie, aby pozostać tam przez dłuższą chwilę. Spróbuj się wyciszyć i skupić na swoich zmysłach. Co widzisz? Co czujesz? Co słyszysz? Pomyśl również z wdzięcznością co masz i co Cię właśnie otacza. Skup się na czymś blisko co jest koło Ciebie, pień drzewa, liście czy sieć pajęczyny. Dotknij struktury drzewa lub mchu. Spróbuj zauważyć jakie kolory natury Cię otaczają. Nie oceniaj tylko obserwuj.


JEDYNY MOMENT TO TERAZ

Praktyka uważności jest piękną podróżą. Pomaga nam odnaleźć to, aby być obecnym w tym momencie i warto podążyć za tym !
Warto skorzystać z praktykowania uważności również teraz podczas chłodniejszych miesięcy i przenieść praktykę uważności na łono natury tym bardziej, że niektóre rodzaje naturalnego środowiska mogą pomóc stać się bardziej uważnym. W pięknym otoczeniu jesiennej aury można wspaniale pobudzić swoje zmysły i odkrywać uroki doświadczania "tu i teraz".
Jesień to również wspaniała pora roku, aby odkryć nowy sposób widzenia świata, poznanie siebie i swoich reakcji.
Dla jednych deszcz i jesienna mgła mogą być niemiłym doświadczeniem. Dla innych krople deszczu spadające z drzew w otoczeniu rozchodzącej mgły mogą stać się wspaniałą symfonią dźwięków i subtelną grą cieni oraz kolorów. Ja zdecydowanie należę do tych drugich i nigdy nie zapominam, że sama jestem twórcą własnych doświadczeń. A kiedy odnajdę ciszę, która jest bez przyszłości i bez przeszłości,to pojawia się wspaniałość chwili obecnej. Praktyka uważności pozwala powrócić do teraźniejszości.