" KĄPIELE LEŚNE" ZIMĄ

 Kąpiele Leśne Zimą


Las jest dostępny dla każdego a przebywanie wśród drzew to przywilej, którego nie powinno zabraknąć nawet podczas najchłodniejszych dni w roku. 

Miejski styl życia coraz bardziej odsuwa nas od przyrody z którą byliśmy związani od tysiąca lat. Zima to magiczny czas na połączenie się z naturą a " kąpiel w lesie", podobnie jak wiele życiowych radości powinna być naprawdę odczuwalna, żywa i osobista.


PIĘKNO I SPOKÓJ

Lasy dają nam niesamowitą scenerię do eksploracji, podziwiania, wchłaniania, czy robienia zdjęć. Czas który spędzamy w tej niezwykłej przestrzeni daje nam poczucie połączenia ze światem przyrody, szczęścia i radości. Kiedy wkroczymy w ten dziki świat  jesteśmy otoczeni roślinami, dzikimi zwierzętami, mikroorganizmami, które mają ze sobą tak wiele wspólnego a jednocześnie coś bardzo ważnego. Nie oceniają się wzajemnie choć żyją pośród innych. Nikt nikomu nic nie narzuca. To jest właśnie to piękno, że w naturze możemy być tacy, jacy po prostu jesteśmy.


ŚWIADOMOŚĆ ZMYSŁÓW

Natura inspiruje, wymaga wizualizacji i pełnego wykorzystania zmysłów. Cały czas coś wybieramy w życiu dokonując wyborów, co zobaczyć, czego doświadczyć a czego unikać. Dźwięki w przyrodzie to różnorakie kompozycje wystarczy wsłuchać się całym sercem, aby stać się odbiorcą tej niesamowitej muzyki. Ale czasami jest to po prostu również cisza, ale aby ją odnaleźć trzeba się wyzwolić od miejskiego zgiełku i otworzyć na symfonię dźwięków natury.
O tej porze roku, gdy temperatura spada poniżej zera słuchanie leśnych dźwięków przyrody sprawia, że możemy poczuć większy spokój i spróbować pozwolić sobie na większą uważność w danej chwili.
Wybierając się do lasu postaraj się usłyszeć dźwięki, których nie słyszysz na co dzień. 
Zima to również doskonały czas, aby zauważyć piękno niedoskonałych i nietrwałych elementów w przyrodzie. Samo patrzenie na naturę ma swoje zalety. zobacz jak układa się szyszka, gałęzie drzew czy płatki śniegu.


ZIMOWA KĄPIEL LEŚNA

To co odczuwamy podczas kąpieli leśnych jest bardzo osobiste. Kąpiele leśne z pewnością pozwalają przenieść nas na inny poziom świadomości a wykorzystując techniki uważności, możemy otworzyć zmysły na świat przyrody.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć zimową kąpiel
  • Udaj się do swojego ulubionego leśnego miejsca. Upewnij się, czy masz na sobie wystarczająco ciepłe ubranie na sobie oraz czy jest wygodne.
  • Oprzyj się o drzewo lub inną leśną strukturę i weź kilka oddechów, aby odnaleźć głębsze uczucie spokoju i relaksu podczas każdego oddechu.
  • Możesz zamknąć oczy.
  • Poświęć chwilę, aby docenić miejsce w którym się znajdujesz oraz otaczające życie.
  • Spróbuj uspokoić gonitwę myśli i skup się na oddechu.
  • Zapomnij o pośpiechu i nie szukaj celu wędrówki.
  • Powoli zwróć uwagę na zimowe piękno przyrody na światło, rośliny, struktury, ślady na śniegu, drzewa kołyszące się na wietrze, bo wszystkie leśne oznaki życia są wokół Ciebie.
  • Poczuj wdzięczność  za piękno otaczającej cię przyrody, chwile i podziękuj za to wszystko czego mogłeś doświadczyć. 
Spróbuj wyjść. Spróbuj iść. Spróbuj wędrować. 
Zasznuruj buty i wyjdź, nawet na dwadzieścia minut. Oczyść swój umysł. To leśna kąpiel!
Dlatego wyjdź dziś na zewnątrz i udaj się do lasu na spacer pomimo złej pogody lub wszelkich innych ograniczeń ponieważ właśnie na tym polega leśna kąpiel. A następnie znajdź wygodne miejsce do obserwowania i spróbuj  włączyć las do swojego życia. Możesz zabrać ze sobą swojego psa i zobaczyć otaczającą przyrodę jego oczami.


Prawdziwa leśna przestrzeń zaczyna się w miejscu w którym nie podążamy za  wydeptaną ścieżką. Każdy może odnaleźć swoją leśną drogę, tylko trzeba zrobić ten pierwszy krok.