WPŁYW DRZEW NA ZMIANY KLIMATU


WPŁYW DRZEW NA ZMIANY KLIMATUDrzewa usuwają dwutlenek węgla z atmosfery i zmniejszają efekt gazów cieplarnianych, zapewniając jednocześnie czyste powietrze do oddychania.Brak drzew to brak czystego powietrza. Czy to nie jest ważny powód, aby codziennie zadać sobie pytanie czy warto coś zrobić ? Warto, bo drzewa dają nam życie i tlen.

Obecne zmiany klimatu to przykład działalności człowieka, która silnie dotknęła drzew i lasów. 
Drzewa są ważnym elementem w stabilizacji klimatu, niezależnie od tego w jakiej lokalizacji rosną czy to w lesie, przy drodze, w mieście czy w ogrodzie odgrywają bardzo ważną rolę zarówno dla człowieka jak i środowiska. 


DRASTYCZNE ZMIANY

Współczesny człowiek powinien współpracować i szanować przyrodę, ale niestety nie w każdym z nas kiedykolwiek pojawia się taka świadomość. Ponad 97% prac naukowych, które dotyczą zmian klimatu podaje, że to człowiek odpowiada za globalne ocieplenie. Wraz z powstaniem ery przemysłowej powstały ogromne emisje gazów cieplarnianych a jednocześnie kolejnymi skutkami zmian przyczyniły się intensywniejsze użytkowania gruntów, wycinka lasów czy osuszanie terenów.
Ocieplenie klimatu powoduje silną zmianę pogody wystarczy teraz zauważyć jak znikają mroźne i śnieżne zimy a ostatnie lata są coraz bardziej upalne. Oprócz zmian w porach roku pojawił się również wzrost ekstremalnych zjawisk jak: fale upałów, silne wiatry czy intensywne burze.
Każdy kraj ma wpływ na zmieniający klimat i nie ma tutaj znaczenia z jakiej części świata powstaje emisja gazów cieplarnianych. Globalne ocieplenie to problem każdego z nas.


 POTRZEBA ZALESIENIA

Brak drzew to ogromny problem dla przyrody jak i zarówno dla społeczeństwa i gospodarki.
A kto ma największy wpływ jeżeli chodzi o wycinkę drzew?
Niestety my wszyscy zaczynając od gruntów publicznych a kończąc na prywatnych. Urzędy czy instytucje, które zarządzają wydają zezwolenia na usuwanie drzew jak również społeczność lokalna zarówno miejska i wiejska ma wpływ na obecność drzew. Poprawa skutecznej świadomości podczas edukacji może mieć wpływ na większą możliwość planowania struktury zadrzewień. Fundamentalne znaczenie ma ochrona i rozwój drzew szczególnie bardzo ważne są stare drzewa i nawet jeśli zastąpimy je młodymi to na ich korzystny wpływ będziemy musieli poczekać bardzo długo. 
Aby drzewo osiągnęło tak ważny poziom skuteczności dla środowiska i dla człowieka potrzeba dziesięcioleci i odpowiednich warunków a obecne susze nie sprzyjają drzewom. Dlatego ochrona obecnych lasów jest dość istotna, bo tylko zdrowe lasy mają w sobie duży potencjał. 


Możemy wspólnie budować jeszcze bardziej zrównoważoną planetę. Jeśli chcemy zmniejszyć zmiany klimatyczne, które z każdym dniem posuwają się coraz szybciej, musimy obniżyć poziom węgla. Lasy i drzewa są wręcz idealnie dostosowane, aby pomagać w tym procesie. Obecne wylesienie sprawia, że ten proces jest mocno zaburzony co sprawia a Ziemia zwiększa swoją temperaturę a drzewa pomagają schłodzić planetę. POTRZEBUJEMY WIĘCEJ DRZEW A MNIEJ WYLANEGO BETONU!
KAŻDY Z NAS MOŻE ZOSTAĆ PRZYJACIELEM DRZEW.

ZDROWE LASY POMAGAJĄ W WALCE Z EMISJĄ DWUTLENKU WĘGLA.
BEZ DRZEW I ROŚLIN WIĘCEJ WĘGLA I GAZÓW CIEPLARNIANYCH PRZEDOSTAJE SIĘ DO ATMOSFERY.