SHINRIN YOKU
Czy słyszeliście o praktyce Shinrin - Yoku czyli "kąpielach leśnych"? To nic innego jak spędzanie czasu w przestrzeni zalesionej dla poprawy samopoczucia, zdrowia czy odnalezieniu szczęścia. Kąpiel w lesie nie wymaga zewnętrznego oczyszczenia, lecz dotyczy naszego umysłu i wnętrza, aby poprzez nasze zmysły przebudzić się na nowo.


Wchodząc do lasu, widzimy piękne wzory, kolory i struktury a Shinrin Yoku pozwala obserwatorowi na czas, aby powoli iść a dzięki naszym zmysłom podziwiać widoki, dźwięki, odczucia, zapachy a nawet smaki lasu.


Każdego dnia możemy obserwować wspaniałą sztukę przyrodniczą w naturze a kiedy ją doceniamy odczuwamy spokój, który ona przynosi. Aby ją zobaczyć po prostu idź do lasu.PODRÓŻ DO WEWNĄTRZ...

Obcowanie z przyrodą i dzikimi miejscami, które mają pozytywny wpływ na ludzi nie jest nieznana. Wędrując po leśnych ścieżkach możemy odzyskać połączenie z naturą a las zapewnia ukojenie i odpoczynek. 
Im więcej czasu spędzamy na łonie natury, odkrywając lasy i nowe szlaki, tym bardziej stajemy się silniejsi, by znów iść naprzód i stawić czoła życiu.
Las jest bezpieczną przestrzenią, która może pomóc nam odzyskać połączenie wartości z naszym własnym poczuciem bytu.

W Japonii spacerowanie po lesie stało się sposobem radzenia sobie ze stresem szybkiego życia i to tutaj po praz pierwszy w 1982 r. pojawił się ten termin Shinrin-  Yoku. Shinrin po japońsku oznacza -" las" a yoku -"kąpiel". Obecnie jest uznaną terapią w Japonii, która łączy w sobie elementy medytacji, uważności oraz aromaterapii. Praktyka ta jest dostępna prawie dla wszystkich i można ją ćwiczyć samodzielnie lub w grupie.

" Kąpiel leśna" ma ogromne korzyści dla naszego zdrowia a przebywanie w otoczeniu przyrody wpływa regenerująco na nas. Liczne badania  potwierdzają o obniżonym poziomie stresu, dodaniu energii, zwiększonym skupieniu, kreatywności, silniejszym układzie odpornościowym, przyspieszonym leczeniu oraz poczuciu większej radości i szczęścia.

Natura jest swobodnie płynącą energią a drzewa są wypełnione mądrością. Kiedy otaczamy się drzewami, nasz oddech staje się głębszy a zmysły nasycone a my sami możemy poczuć większą równowagę i miłość. 5 ZMYSŁÓW

Podczas przebywania w bliskim kontakcie z przyrodą nasze zmysły są stymulowane. Dlatego tak ważne jest otwarcie się na naturę, aby poczuć zapach gdy jesteśmy w lesie, powiew wiatru i słońce na naszej skórze, czuć miękką ziemię pod naszymi stopami, usłyszeć odgłosy ptaków a jeżeli poczujemy się komfortowo można zamknąć oczy, by połączyć się z naturalnym pięknem i stać się obecnym Tu i Teraz. To właśnie las ułatwia nam odkrywanie siebie, aby znaleźć równowagę. 

Podczas spacerowania po lesie warto otworzyć się na zmysły a następnie zobaczyć, usłyszeć, poczuć, dotknąć, posmakować. Po chwili możemy zauważyć jak drzewa delikatnie tańczą na wietrze, mech jest delikatną miękką strukturą a wstępna paleta zieleni i brązów staje się bardziej urozmaicona kolorami i odcieniami mniej lub bardziej nasyconymi. Linie, kształty, struktury, dźwięki, zapachy zaczynają nas otaczać kiedy doświadczamy lasu, bo to one tworzą sztukę lasu. 


CISZA I ODPOCZYNEK W PRZYRODZIE


W codziennym życiu hałas panuje wszędzie a ciszy trzeba poszukać. Las to idealne miejsce i choć zdarzają się dźwięki w środowisku naturalnym nie mniej jednak wpływają na nas pozytywnie. Przebywanie wśród drzew bez pośpiechu pomaga nam otworzyć się dźwięki przyrody, które pomagają nam się odprężyć jak wiatr i szeleszczące liście, śpiew ptaków czy krople deszczu. 

Jeżeli chcesz zacząć praktykować "kąpiele leśne" to każdy dzień jest okazją do wstania od biurka i codziennych obowiązków aby spróbować otworzyć się na swoje zmysły. Las pomaga nam zwolnić, zauważyć gdzie jesteśmy i co jest wokół nas. Najważniejsze są pierwsze kroki i aby pozwolić sobie na nawiązanie kontaktu z lasem i przede wszystkim sobą poprzez dbanie o zmysły. Wrażenia zmysłowe są bardzo istotne a korzyści mogą okazać się większe niż myślisz.